img img img img

Konfeksiyon Makineleri PLC Otomasyonu

shape

● Öncelikle konfeksiyon bölümündeki her makinenin başına dokunmatik olarak çalışan kiosk enüdstriyel bilgisayarlar koyulur.

● Aynı şekilde her makine için özel olarak hazırlanan PLC panoları ilgili makineye monte edilir, makinenin kendi sensörleri üzerinden okuma yapılabiliyorsa bu sensörler kullanılır, olmazsa ayrıca ikinci bir sensör ile makineden sayım bilgileri alınır.

● Planlama bölümü yaptığı planı direk PLC sistemi üzerine gönderir ve burada operatör günlük yapacağı tüm işleri sırasıyla kendi ekranında görür. Planlama bölümünden değişen iş sırası veya eklenen veya çıkarılan işler otomatik olarak operatör ekranlarında güncellenir.

● Operatör ilgili işe başladığını bildirdiği anda ayar süresi belirlenen algoritmada otomatik olarak sistem tarafından kayıt altına alınır max sapma(+,- 10 sn)

● Sistem çalıştığı süre içinde her sipariş için yaklaşık 2 dk (opsiyonel) bir üretim kaydı tutar ve her işin kalp grafisi gibi çalışma-performans eğrisini kayıt altına alır.

● Hedeflenen süre ve gerçekleşen süre takipleri sarı-kırmızı-yeşil renkli siren lambalarına göre sesli veya ışıklı ikazlar yapabilir.

● Makine herhangi bir sebepten dolayı durduğu anda operatör ekranında tanımlanan duraklama sebebi butonları çıkar, duraklama sona erdiğinde duraklama sebebi girmeden makine çalışmaz, çünkü otomatik çalışma modunda makine sadece PLC programı üzerinden başlatılabilir. Dolayısıyla tüm duraklamalar gerçek zamanlı takip edilmiş olur.

● Vardiya geçişlerinde sistem otomatik üretim kaydı yapar, makinenin duraklamasına gerek kalmaz. (PLC sistemine öncesinde mutlaka her makinenin çalışma saatleri, vardiya saatleri, yemek ve çay mola saatleri girilmelidir.)

● Mobil arayüz kullanımı ile cep telefonundan tüm makinelerin çalışması izlenebilir, vardiya veya duraklama kayıtlarına müdahale etme özelliği mevcuttur.

● Belirlenen durumlar, belirlenen yöneticilere anlık olarak mail veya sms atılır. Örneğin makine 15 dk çalışmıyorsa veya belirlenen hedefin altında üretim yapılan işler için bu durum geçerlidir.

● Operatörler kendi çalışma performanslarını raporlayabilirler.

achievement-1
img